Екс-Президент САУ про екс-українського "соціолога" та громадянина

Днями засоби масової інформації Росії та України широко повідомили, що відомий український соціолог Євген Копатько отримав російське громадянство згідно з указом президента РФ Володимира Путіна. З цього приводу як соціолог  хочу сказати наступне.

Є.Копатько ніколи не був українським соціологом, а тим паче – «відомим». Він був штатним пропагандистом у Віктора Януковича, начебто від незалежної соціології. Відомим він став лише як фальсифікатор громадської думки. Українську соціологію він дискредитував тим, що свою інформацію брав, переважно, зі «стелі» і подавав як наукову, витлумачуючи її завжди ідеологічно на підтримку непопулярної в народі політики Партії регіонів.

Про це ще тоді писали професійні українські соціологи. Дивіться, наприклад, мою статтю у «Віснику Київського національного університету (серія соціологія)» за 2010 рік, № 1–2, с. 39.

Ось що я писав сім років тому в період його політичної популярності: «Доверие к информации зависит от ее качества, но не всегда является его следствием. Поэтому психологический аспект убедительности играет важную роль в восприятии информации и должен учитываться социологами, работающими для СМИ. Информация должна подаваться так, чтобы аудитория не усомнилась в ее обоснованности и качестве, при этом она должна быть конкретной и понятной. Этими общеизвестными требованиями очень часто спекулируют “публичные социологи”. Так на каждом телешоу по пятницам мы видим респектабельного господина К. (Копатько), позиционирующего себя как социолога, который  умело жонглирует цифрами. Однако его “аргументы” всегда сводятся к рейтинговости правящей партии и популярности властных действий. При этом он никогда не утруждает себя доказательствами надежности информации, ее репрезентативности, демонстрации валидности методик, теоретической обоснованности выводов и т.д.»

Див. про це також у цьому ж «Віснику» на с. 9: «З’явилось немало “соціологів-заробітчан”, які відверто нехтують “Моральним кодексом соціологів”, що затверджений конференцією САУ. Їх дилетантизм, як правило, войовничий. Вони безапеляційно проголошують істину в останній інстанції, не турбуючись про аргументи і докази. Так на кожній телевізійній передачі у Савіка Шустера сидить один і той же самовпевнений “соціолог”, який щонеділі дискредитує соціологію, позиціонуючи себе як керівника соціологічної служби, інформація якої завжди свідчить про гарячу підтримку населенням владних дій Партії регіонів. САУ ж поки що мовчить, такі випадки не дістають належної оцінки професійного середовища, що небезпечно для соціології».

 

    Екс-президент Соціологічної асоціації України (1990-1998)

    Професор КНУ імені Тараса Шевченка            Волович В.І.